Игуаните със сигурност са един от най-популярните гущери, които някога са били отглеждани като домашен любимец. За тях има строги изисквания за хранене и настаняване, могат да растат доста големи, да живеят дълго време и могат да бъдат доста силни.
Могат да бъдат трудни за укротяване и да станат агресивни, ако не се обгрижват редовно. Игуаните са голям ангажимент и изискват високо ниво на грижа. Това не означава, че от тях не стават добри домашни любимци, но се нуждаят от подходящи грижи още от самото начало и собствениците трябва да имат правилни очаквания.
Как се гледа игуана? Игуаните са сложни животни. В плен трябва да бъдат редовно взимани и държани за целите на опитомяването. Това е предизвикателство, тъй като човешкият контакт може да изглежда неестествен за животното. Малките игуани могат да бъдат доста бързи, но по-големите възрастни могат да станат мързеливи и са много послушни създания, поне в клетката си.
Когато са извън клетката си, някои игуани искат да се качат на собственика си. Те имат остри нокти, така че носете предпазно облекло, ако вашият домашен любимец харесва тази дейност. Игуаните не се опитомяват като котка или куче.
Често те не могат да разпознаят стопаните си и ще се опитат да избягат, ако са извън клетките си. Освен това голямата игуана може да причини истинска вреда с опашката си. Може да счупи дори човешка кост с нея. Игуаните са силни същества и трябва да се внимава, особено при наличие на малки деца или други животни.
Игуаните могат да нараснат до два метра, като опашката им е включена в измерването, и тежат около 20 килограма. Следователно терариумът или заграждението за малки влечуги е много краткотраен дом за една зелена игуана. Преди да решите да отглеждате игуана, помислете за подходящо за целта помещение, в което ще се чувства в безопасност и на топло.
Помещението трябва да е и светло. UVB и топлинните светлини трябва да осигурят подходящи температури и зони за вашето влечуго от 10 до 12 часа на ден. Игуаната е тропическо животно. Температурата трябва да е 35 градуса и да не пада под 23 градуса.
Прясната храна е ключът към поддържането на доброто здраве и правилните грижи за вашата игуана. Може и да сте чували, че игуаните могат да се отглеждат и с котешка храна. Да, това е вярно, но много вредно. Животинските протеини увреждат бъбреците на влечугите. Те са тревопасни животни, така че спазвайте строг хранителен режим.
Тъмните листни зеленчуци, някои плодове и хранителни добавки с калций трябва да бъдат осигурени, за да поддържате игуаната си здрава. Добавките с плодове и калций трябва да се дават само около веднъж седмично към диетата.
Младите игуани трябва да се хранят ежедневно, докато по-възрастните могат да се хранят през ден. Избягвайте диетите с високо съдържание на протеини. Игуаните се нуждаят от прясна вода при хранене и между храненията. Температурата на техните жилища също играе роля, тъй като игуаните се нуждаят от температура от около 29 градуса, за да усвоят правилно храната си.
Постарали сме се да систематизираме в няколко точки най-важното, за да осигурите на вашата игуана добър живот:
1. Всеки, който е решил да отглежда този тропичен гущер трябва да започне от създаването на терариум. Това е първата стъпка - дори и преди избора на самото животно. Големината на съда обикновено се съобразява с възможностите на собственика, но ние препоръчваме да се построи или купи най-големия възможен. Не трябва да се забравя, че игуаните макар и малки при закупуването, при добро гледане достигат до 2 метра на дължина, макар и с опашката в това число! Препоръчва се терариум от вертикален тип - с височина достатъчна да се поставят изправени клони в него защото това са дървесни животни, които обичат да се катерят.
2. Температурата в терариума е вторият и може би най-важен фактор за добър живот на вашата игуана. През деня трябва да е поне 28-30 градуса, а през нощта около 18. Най-лесно това се постига с една или две обикновени крушки, които се поставят в терариума така, че да нагряват място удобно за припичане. Това може да е плосък камък или клон. Крушката трябва да е достатъчно далече за да не изгори сутрин още бавно подвижното животно и достатъчно близо за да топли, а не само да свети / за 75W крушка и малко животно - на около 25см. например /.
3. Трябва да има постоянно купичка с вода или още по-добре по-широка ваничка. Така игуаната ще има източник на вода, а влажността в терариума ще е висока. При по-големите терариуми може вместо малка ваничка да се постави съд достатъчно голям за къпане - много животни с радост ще го ползват.
4. По отношение на храната - зелената игуана е вегетарианец и в менюто се включват моркови, ряпа, глухарчета, маруля, зелен фасул, люцерна, банани, ябълки, варени яйца, насекоми - особено за подрастващите игуани и т.н. В зоомагазините на Еврозоовет и ветеринарните ни кабинети се продават редица витаминни и минерални добавки, които са важни за правилния растеж. Менюто трябва да се поддържа разнообразно, дори вашата игуана да подбира и да яде само част от него.
5. За да не се страхува игуаната от собственика си е нужно да общувате с нея. Старайте се да създадете режим - сменяйте храната и водата по едно и също време всеки ден; не правете резки движения и не сграбчвайте животното рязко и силно. С малко търпение и най-дивите животни ще започнат сами да идват при вас щом видят купичката с храна. Много от игуаните обичат нежно да ги чешете по гърба, особено когато сменят кожа, или да ги къпете с топла вода от пулверизатор.
6. Постелята в терариума трябва да е от едър чист пясък или малки камъчета. Ако се ползва прекалено ситен пясък има опасност животното да погълне част от него заедно с храната.
7. Много е важна добрата хигиена! Много от заболяванията на игуана отглеждана в терариумни условия са резултат от лошата хигиена. Сменяйте с чисти купичките за храна и вода всеки ден; измивайте стъклата и клоните; почиствайте пясъка от остатъци от храна и изпражнения ежедневно.
Това са само част от съветите които ще получите в нашите магазини. За да отглеждате здраво и жизнено животно не се колебайте да ни потърсите за допълнителна информация и съвети. Зелените игуани не се нуждаят от ваксинации, но рутинния преглед /веднъж годишно например/ и обезпаразитяването са препоръчителни.