Добре дошли
Порове

Поровете са одомашнени преди повече от 2000 години. Те са помагали на човека в лова. Ловецът ги е носил в малка клетка или чанта, и откривайки заешка дупка, е пускал пора в нея. След известно време заека изскачал от другия вход, преследван от пора. А ловецът можел да стреля или да пусне кучето.

Поровете много обичат да спят, по-голямата част от деня – до 20 часа на ден. Много стопани наричат това “мъртъв сън” и се плашат, когато го видят за първи път. В интернет има видео за това, как стопанката се опитва да разбуди пора Ричи. В началото той изобщо не реагира, все едно е изпднал в дълбок припадък или даже умрял. Но след това животното отваря очи.

Но когато пора не спи, той се държи много активно и подвижно. Много хора отглеждат животното свободно- без клетка. Той може да спи в малка кутия. Но помнете, че пора е заравящо се животно. Ако в помещението има тесни отвори между мебелите и тайни ъгли, пора непременно ще напъха любопитния си нос там с риск да заседне. Пора има много остри зъби, с които обича да гризе пластмаса, гума, дърво и т.н.

По-добре да се отглежда в просторна клетка, оборудвана с поилка, купа за храна, къщичка и хамак

Поровете обожават да спят и живеят в хамаците

Порове като домашни любимци

Много хора смятат поровете за гризачи, но това не е така. Те се отнасят към семейство Mustelidae. Поровете се хранят с гризачи. За разлика от гризачите, поровете са месоядни животни, физически те не са способни да произвеждат ензимите, необходими за храносмилане на растителността, плодовете и зеленчуците. За това не им подхожда такава храна.

Порове

Има много места, където е забранено да се отглеждат порове, в това число в Ню Йорк и в Калифорния. Най-очевидният риск – избягалите животни формират колонии и застрашават дивата природа. В цял свят има няколко популации диви порове. Една от най-разрушителните живее в Нова Зеландия, където са внесени за контрол на популацията от зайци.

Способността на поровете да се промъкват през тесни пространства е накарало хората да ги използват за свои цели. Така поровете са помагали на компанията Боинг да прокарват проводници в трудно достъпните места в самолетите. Поровете да дърпали кабелите в комуникациите Large Hadron Collider, както и в тунелите под Гринуич парк, за да могат да проведат предновогодишния Милениум-Концерт. Животните били поощрявани с парче месо на другия край на тунела.

Поровете са ласкави, игриви и умни животни. По интелект те не отстъпват на кучетата и добре се поддават на обучение, въпреки че техният ум е устроен малко по-различно и практично: пора никога няма да направи нещо, за да зарадва стопанина си.